Autodesk Inventor

Napsal Vlasťa (») 29. 7. 2014 v kategorii Odborné, přečteno: 2335×
medium_2.png

                Jako další aplikační CAD software, se kterým se seznámíme, je právě Inventor od společnosti Autodesk. Jedná se o software, který nachází své uplatnění především ve strojírenském oboru. Inventor, jakožto samotný softwarový produkt, prosperuje na světovém trhu už více jak 10 let a stává se tak nejprodávanější 3D CAD aplikací. Je třeba také zmínit některé konkurenční programy, které jsou také velice známé, mezi ně patří např.:  SolidWorks, který je velice známí jak ze strany průmyslu, tak ze strany škol, dále SolidEdge nebo například Catia a mnoho dalších.

            Teď něco k samotnému Inventoru. Práce v tomto softwaru lze rozdělit do několika etap. Jelikož každý 3D model vychází z 2D, tak do první etapy se bude řadit 2D navrhování neboli sketching. To znamená, že když budeme chtít vymodelovat například základní těleso krychli, tak si nakreslíme čtverec, který následně „vytáhneme“ do prostoru pomocí daných funkcí, zde se jedná o funkci Vysunutí. Pomocí těchto základních funkcí se tvoří jednotlivé komponenty, neboli (parts, ipt), které se následně sestavují do tzv. celků neboli sestav.

            Sestavy se řadí do druhé etapy. Tento krok si můžeme vysvětlit na jednoduchém příkladu. V přechozím kroku si vymodelujeme například šroub a matici. Tyto komponenty si umístíme do prostoru a pomocí tzv. vazeb určíme vzájemnou polohu mezi nimi, tímto vznikne celek neboli sestava.

            Třetí etapa je věnována výrobním dokumentacím, kde opět vymodelované součásti a sestavy převádíme zpět na 2D ovšem zde už se klade důraz na určitá pravidla, které souvisí s výrobními postupy.

            Toto je takový hodně všeobecný přehled, který Vám má nastínit, jak funguje 3D navrhování, které je zakončeno výrobními podklady. Jen ještě zmíním, že do druhé etapy se řadí mnohé operace, jako jsou například různé statické analýzy, metody FEM (Metoda konečných prvků), Dynamické simulace a mnoho dalších.

            Konstruování a navrhování se již věnuji 5 let a můžu říci, že tento software je velice rozsáhlý a proto lze na požádání můžu napsat článek o jakékoliv zajímavosti či problematice co se týče konstruování. Od parametrického modelování, FEM, dynamických simulací až po výrobní dokumentace a mnoho dalšího.

A01-06-00-00-00-001Img1_3Sestava-soukoli-kolo-1-a-2-model_3

Srb-bpi-3d_3Slozeni-polovicni_3Vychozi-komponent-sestava_2

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Kamil z IP 194.228.11.*** | 2.10.2016 15:36
Mě technika vždy bavila, nejraději pracuji s tenzometry, dnes se dají levně pořídit na www.natis.cz/snimace-sily-tenzometry/


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvanáct a pět